O Dobrotě

Pomoc

Klienti tvoří výrobkySdružení POMOC, z.s., působí ve vltavotýnském regionu téměř 30 let a podporuje znevýhodněné osoby. Usiluje o zlepšení jejich zdravotního, psychického i sociálního stavu a zároveň se snaží obohatit komunitu, ve které žijí. Základem sdružení je sociální zemědělství a podnikání. V minulosti založili tři obecně prospěšné společnosti – Domov sv. Anežky, Dílny sv. Jiljí a Domovy KLAS, které poskytují sociální služby a pracovní místa. I když každá z těchto společností funguje samostatně, sdružení POMOC jim stále nabízí administrativní a supervizní podporu. Naše výrobna baget Mr. Dobrota je hrdou součástí této rodiny. Hlavní činností spolku POMOC je podpora lidí s handicapem prostřednictvím sociálních služeb, rehabilitace, podporovaného bydlení a zaměstnávání v přizpůsobeném prostředí. Spolek pečuje také o seniory a rodiny s dětmi – nabízí sociální služby, možnosti podporovaného bydlení, volnočasové kluby, a provozuje mateřská a nízkoprahová centra. Kromě toho se zaměřuje na zaměstnávání osob s postižením i v dalších místech v regionu, aby podpořili jejich začlenění do společnosti.

 

Pomoc V rámci sociálního podnikání vznikl sociální podnik Bageterie s reg. číslem: CZ.03.02.01/00/22_024/0001237, který je realizován za pomoci podpory Evropské unie z Evropského sociálního fondu, konkrétně z Operačního programu Zaměstnanost.

 

 

Činnost našeho spolku je zaměřena zejména na řešení otázek zaměstnanosti, sociálního začleňování a místního rozvoje. Sdružení POMOC z.s. naplňuje principy sociálního podniku následujícím způsobem:

1. společensky prospěšný cíl

1a1. podnik má společensky prospěšný cíl spočívající v zaměstnávání a sociálním začleňování osob znevýhodněných na trhu práce, který je formulován v zakládacích dokumentech Svou činností sledujeme obecně prospěšný cíl. Nezaměřujeme se na zisk, ale na to, aby naše aktivity měly pozitivní dopad na naše okolí, zaměstnance i klienty. Zaměstnáváme a sociálně začleňujeme osoby znevýhodněné na trhu práce.

 

2. sociální prospěch

2a1. podíl osob ze znevýhodněných skupin tvoří více než 30 % zaměstnanců Zaměstnáváme osoby ze znevýhodněných skupin, v našem případě zejména osoby se zdravotním postižením a dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané. Zavázali jsme se zaměstnávat alespoň 30 % těchto osob mezi našimi zaměstnanci, reálně jich však u nás pracuje mnohem více – v roce 2018 tvořili 68 % našich kolegů (54 % přepočtených úvazků). Zároveň nabízíme flexibilní úvazky například rodičům na rodičovské dovolené, osobám pečujícím o jiné osoby a seniorům. 2a2. podnik poskytuje integrační podporu zaměstnancům ze skupin znevýhodněných osob Součástí naší činnosti je příprava a realizace projektů, které mají pomáhat potřebným lidem v našem regionu. Takto jsme v Týně nad Vltavou založili Domov sv. Anežky pomáhající lidem se zdravotním postižením, v Třeboni a Lomnici nad Lužnicí Dílny sv. Jiljí zaměstnávající lidi s handicapem a v Temelíně a Chrášťanech Domovy KLAS, které poskytují podporu místním seniorům a rodičům s dětmi. Pod patronátem Domova sv. Anežky vznikl v Bechyni Dům u sv. Františka. V přípravě jsou další projekty, jimiž chceme pomoci i lidem z jiných měst našeho regionu (například z Albrechtic nad Vltavou). Spolupracujeme také s jinými sociálními podniky v našem okolí a s jejich pomocí našim kolegům zajišťujeme psychosociální podporu, podporované bydlení nebo třeba hlídání dětí v dětské skupině (tzv. lesní školka). Pro dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané osoby nebo osoby se zdravotním postižením z našeho okolí také realizujeme různé projekty, díky nimž se mohou „na zkoušku“ zapojit do pracovního procesu, navázat sociální kontakty a projít osobnostním i profesním rozvojem, čímž získávají větší šanci na pracovní uplatnění. Naši zaměstnanci se při práci běžně setkávají s dalšími lidmi (např. návštěvníky našeho ubytovacího zařízení Dvůr Čihovice), což přispívá k jejich integraci do společnosti. 2b1. zaměstnanci a/nebo členové jsou pravidelně a systematicky informováni o chodu podniku, výsledcích hospodaření a naplňování společensky prospěšných cílů; zaměstnanci a/nebo členové jsou zapojení do rozhodování o směrování podniku Se svými kolegy komunikujeme, pravidelně se scházíme a dáváme jim možnost vyjadřovat názory na chod našeho podniku. Pořádáme i společné akce (například cyklus přednášek a koncertů, dožínkové slavnosti aj.), při kterých se setkáváme a můžeme si neformálně promluvit o našich aktivitách a o tom, co je napadá či trápí.


3. ekonomický prospěch

3a1 alespoň 51 % případného zisku je reinvestováno do rozvoje sociálního podniku a/nebo naplňování jeho deklarovaných společensky prospěšných cílů Výsledek našeho hospodaření není vždy kladný, pokud tomu ale tak je, reinvestujeme případný zisk v plné výši do dalšího rozvoje naší činnosti, zejména do zakládání nových středisek, v nichž najdou práci či podporu lidé s postižením, senioři nebo rodiny s dětmi. 3b1. manažerské řízení podniku je nezávislé na externím zřizovateli či vlastníkovi Sdružení POMOC z.s., není manažersky ani hospodářsky závislé na externím řízení ani vlastníkovi. Máme své vlastní vedení, správní i revizní radu, vedeme oddělené hospodaření. 3c1. tržby z prodeje výrobků a/nebo služeb a/nebo zboží tvoří alespoň 30 % z celkových výnosů podniku Hranice 30 % je minimální hranicí, k níž jsme se zavázali, reálně si na svou činnost ale vyděláme sami z ještě větší části – v roce 2017 tvořily tržby za naše produkty a služby 53 % našich výnosů, v roce 2018 to bylo už 57 % našich výnosů.


4. environmentální prospěch

4a1. podnik má formulované zásady environmentálně šetrného podnikání (např. podle principů cirkulární ekonomiky), výroby, spotřeby a provozu podnikatelské činnosti a zároveň tyto zásady naplňuje v praxi Při své činnosti se snažíme být ohleduplní k životnímu prostředí a upřednostňujeme využití místních, ekologických a recyklovatelných zdrojů. Své prostory z větší části vytápíme kotlem na biomasu. Naše ubytovací zařízení Dvůr Čihovice využívá při úklidu a praní ekologické prostředky, ubytovaným klientům dáváme namísto běžných mýdel ekologická mýdla z malé lokální produkce, balená v ekologickém papírovém obalu. V našich dílnách zaměstnávajících lidi s postižením se snažíme využívat přírodní materiál s nízkou uhlíkovou stopou – v truhlárně zpracováváme dřevo z lokální produkce, v zahradnictví nabízíme sazenice či vánoční stromky z našeho regionu. Zahradnictví také pomáhá udržovat zeleň místním obcím a institucím a při návrzích a úpravě veřejných prostranství využívá primárně byliny a dřeviny typické pro náš region.


5. místní prospěch

5a1. podnik se ve své činnosti orientuje na lokální potřeby Naším cílem je zřizováním dostupných služeb a pracovních míst přispět k prevenci vylidňování venkova v regionu, kde působíme. Proto zakládáme dostupné sociální služby v menších obcích regionu (sociální služby pro seniory i pro lidi s postižením, poradenská centra aj.), zřizujeme chráněná pracovní místa pro osoby s postižením co nejblíže místa jejich bydliště, nabízíme jim flexibilní či částečné úvazky atd. Plánování a otevření každého nového střediska předchází analýza potřeb obyvatel dané obce a spolupráce s místní samosprávou tak, aby naše služby a aktivity přinesly místním lidem prospěch a zapadly do komunity, pro niž jsou určeny. 5b1. podnik přednostně využívá místní zdroje: a) zaměstnává místní obyvatele, b) nakupuje od místních dodavatelů Při výběru dodavatelů upřednostňujeme ty z našeho regionu, ideálně opět sociální podniky (o údržbu našeho Dvora Čihovice se tak starají lidé s postižením ze spřáteleného Domova sv. Anežky). Tam, kde to není možné, vybíráme dodavatele alespoň z řad jiných sociálních podniků (tak nakupujeme například kávu do našich kanceláří). 5c1. podnik komunikuje a spolupracuje s místními aktéry Během roku pořádáme či spolupořádáme několik akcí, jejichž cílem je oživit místní komunitu a udržet tradice našich předků: organizujeme přednášky a koncerty, podílíme se na organizaci místního  hudebního festivalu, dožínkových slavností, benefičního běhu a dalších akcí a aktivit.

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakat-povinne-publicity.pdf 73.8 Kb